COVID-19 Önlemleri

Yemek Dağıtım Noktaları; COVID-19 Talimatımız

Bu talimat dünyamızda ve ülkemizde ortaya çıkan COVID-19 salgın hastalığına karşı sağlık bakanlığının açıklamış olduğu önlemler ve ek olarak sektördeki tecrübemiz esas alınarak hazırlanmış olup, gelecekte gerçekleşebilecek diğer salgın hastalıklarda virüs ve hastalığın özelliklerine göre revize edilmek üzere hazırlanmıştır.

1. Ateş ölçer var ise, yemekhane girişinde ateş ölçümü yapılmalıdır.

2. Masalar arası mesafe en az 1 metre olmalıdır.

3. Her masaya numara koyularak kişinin hep aynı numaraya oturması sağlanmalıdır.

4. Mümkünse her masaya en fazla iki kişi oturtulması ve çapraz oturum sistemi oluşturulmalıdır. (Not: Karşılıklı oturmada masa eni 70 cm'den küçük masalarda çapraz oturma düzeni uygulanmalı, karşılıklı oturma mesafesinin arttırılması amacıyla iki masa birleştirilerek kullanılabilir.)

5. Masada boş kalan yerlere burayı boş bırakınız ibaresi asılmalıdır.

6. Sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmeli, masa yanlarına sandalye koyulmamalı ve masa yanlarına oturma düzeni oluşturulmamalıdır.

7. Yemek masaları ve sandalyelerin her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi, mümkün değilse yemekhane kapısının kolu (kapı kolları, pencere kolları, sandalyelerde tutulan yerler, vs.) günlük olarak dezenfekte edilmelidir.

8. Benmari kuyruğunda minimum 1,50-2,00 metre mesafeli durulmalı ve durma noktalarında yere uyarı Sticker’ları yapıştırılmalıdır.

9. COVID-19 tedbirleri ve kurallarının yer aldığı panolar düzenlenmeli ve asılmalıdır.

10. Kapılarda giriş ve çıkış yönleri belirlenmeli ve yönlerin karşılıklı olmamasına dikkat edilmelidir.

11. Mümkünse; ortak kullanılan, sürahi, tuzluk, kürdan, biberlik vb. masalarda olmamalı, tek kullanımlık şeker, tuz, baharat, peçete kullanılmalıdır. Mümkün değilse; şeker, tuz, baharat, peçete, menü gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra silinerek uygun şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

12. Müşterinin ekmek tabak kaşık çatal vs. dokunmaması için dağıtımın steril bir kişi tarafından yapılması sağlanmalıdır.

13. Yemekhaneler günlük en az bir saat havalandırılmalıdır.

14. Yerinde yıkanan çatal kaşık tabldot tabakların yıkanmasında bulaşık makinası kullanılmalı, imkân yoksa plastik tek kullanımlık çatal kaşık kullanılmalıdır.

15. Servis öncesi ve sonrası kolonya ikramı, genel kullanım alanlarının ve genel müşteri tuvaletlerinin girişlerinde, geniş salonların farklı yerlerinde el antiseptiği bulundurulmalıdır.

16. Açık büfe uygulaması yapılması hâlinde açık büfenin misafir tarafına misafir erişimini engelleyecek şekilde Pleksiglas veya benzeri bariyer yapılmalı, servis ise mutfak personeli tarafından sunulmalıdır.

17. Çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçlar kaldırılmalı veya misafire servis elemanı aracılığıyla servis yapılmalıdır.

18. Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınmalı, temaslı post cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihazın %70'lik alkol ile silinerek temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.